James Dasaolu

Dasaolu named in GB team for Europeans

British Athletics today named a team of 74 athletes to represent Great Britain & Northern Ireland at the European Championships in Zurich, Switzerland 12-17 August 2014.

James was selected to compete alongside Harry Aikines Aryeetey and Dwain Chambers in the men’s 100 metres following a strong form in the IAAF Diamond League in Lausanne and at the Sainsbury’s Glasgow Grand Prix last weekend, clocking 10.03 in both races.

James was also named as part of the 4x100m team set to compete in Zurich. Following a strong European Indoor Championships in Gothenburg last year, where James won a silver medal, there will be confidence amongst the Great Britain group heading to the Championships.

“I’m genuinely excited as to the strength of the team headed for Zurich and looking forward next month’s championships in Switzerland.” Said British Athletics Performance Director Neil Black.

“There is an expectation for members of this team to be winning medals or challenging hard at the top end in their finals with youngsters coming through from junior ranks and our experienced medallists performing as strongly as they have in previous years.”

GB & NI team for the European Athletics Championships:

MEN:
100m: Harry Aikines-Aryeetey, Dwain Chambers, James Dasaolu
200m: James Ellington, Adam Gemili, Daniel Talbot
400m: Matthew Hudson-Smith, Martyn Rooney, Conrad Williams
800m: Andrew Osagie, Michael Rimmer
1500m: Charlie Grice, Chris O’Hare, Jake Wightman
5000m: Mo Farah, Tom Farrell, Andy Vernon
10000m: Mo Farah, Chris Thompson, Andy Vernon
3000m: James Wilkinson
110mH: William Sharman, Lawrence Clarke, Andy Turner
400mH: Niall Flannery, Tom Burton, Dai Greene
High Jump: Chris Baker
Long Jump: JJ Jegede, Greg Rutherford, Chris Tomlinson
Triple Jump: Phillips Idowu, Julian Reid
Pole Vault: Steve Lewis, Luke Cutts, Jax Thoirs
Decathlon: Ashley Bryant
4 x 100m: Aikines-Aryeetey, Chambers, Dasaolu, Ellington, Talbot, Gemili, Kilty, Ujah
4 x 400m: Bingham, Hudson-Smith, Levine, Rooney, Williams, Yousif

WOMEN:
100m: Asha Philip, Ashleigh Nelson, Desiree Henry
200m: Dina Asher-Smith, Bianca Williams, Jodie Williams
400m: Christine Ohuruogu
800m: Jessica Judd, Alison Leonard, Lynsey Sharp
1500m: Hannah England, Laura Muir, Laura Weightman
5000m: Julia Bleasdale, Emelia Gorecka, Jo Pavey
10000m: Jo Pavey, Beth Potter, Julia Bleasdale
100mH: Tiffany Porter
400mH: Meghan Beesley, Eilidh Child
High Jump: Morgan Lake
Long Jump: Katarina Johnson-Thompson, Shara Proctor
Hammer Throw: Sophie Hitchon
Javelin: Goldie Sayers
4 x 100m: Bloor, Henry, Nelson, Onuora, Papps, Philip, B Williams, J Williams.
4 x 400m: Adeoye, Child, Cox, Massey, Diamond, C Ohuruogu, V Ohuruogu, J Williams

Related News

James Dasaolu

Highlights of 2014

James Dasaolu had another outstanding year on the track, we look back at an incredible 2014. January 2014 Dasaolu sets a World Lead time at the Glasgow International meet, recording his first … Read More

James Dasaolu

James D: Season Review Part Two

James continued his three-part interview reflecting on his European gold medal in Zurich and his thoughts on competing in the Diamond League races that followed… “I didn’t think I was at my … Read More